Fotografia modowa to gatunek fotografii poświęcony ekspozycji ubrań i innych przedmiotów mody. Fotografia modowa jest najczęściej wykonywana dla reklam lub magazynów modowych takich jak Vogue, Vanity Fair, czy Elle. Fotografia modowa rozwinęła własną estetykę, w której ubrania i mody są wzbogacone o egzotyczne miejsca i akcesoria.

Fotografia modowa istnieje od najmłodszych lat. W 1856 r. Adolphe Braun opublikował książkę zawierającą 288 fotografii Wirginii Oldoini, hrabiny di Castiglione, toskańskiej szlachcianki na dworze Napoleona III. Zdjęcia przedstawiają ją w oficjalnym stroju dworskim, czyniąc z niej pierwszą modelkę mody.

Fotograf na wesele Białystok – o czym warto pamiętać

W pierwszej dekadzie XX wieku postęp w dziedzinie druku półtonowego umożliwił wykorzystanie fotografii mody w czasopismach. Fotografia modowa po raz pierwszy pojawiła się we francuskich i amerykańskich czasopismach, takich jak Pratique La mode czy Harper’s Bazaar. W 1909 roku Condé Nast przejął magazyn Vogue i przyczynił się do powstania fotografii mody. W 1911 roku fotograf Edward Steichen „odważył się” Lucien Vogel, wydawca Jardin des Modes i La Gazette du Bon Ton, aby za pomocą fotografii promować modę jako sztukę piękną. Steichen sfotografował suknie zaprojektowane przez kanturiera Paula Poireta. Fotografie te ukazały się w kwietniowym numerze czasopisma Art et Décoration z 1911 roku. Według Jesse’a Alexandra jest to „…teraz uważana za pierwszą w historii współczesną sesję zdjęciową z mody. To znaczy, fotografowanie odzieży w taki sposób, aby oddawała poczucie jej fizycznej jakości i formalnego wyglądu, w przeciwieństwie do zwykłej ilustracji przedmiotu”.

fotograf na wesele Białystok

Po Vogue’u nastąpił rywal Harper’s Bazaar, a obie firmy były liderami w dziedzinie fotografii mody w latach 20. i 30. Steichen, George Hoyningen-Huene, Horst P. Horst i Cecil Beaton przekształcili ten gatunek w znakomitą formę sztuki.

Wyjątkowy dzień musi zostać uwieczniony na niepowtarzalnych zdjęciach

W połowie lat trzydziestych, kiedy zbliżała się II wojna światowa, uwaga skupiła się na Stanach Zjednoczonych, gdzie Vogue i Harper kontynuowali swoją starą rywalizację. W 1936 r. Martin Munkacsi wykonał na plaży pierwsze fotografie modeli w sportowych pozach. Pod kierownictwem artystycznym Aleksieja Brodovitcha Harper’s Bazaar szybko wprowadził ten nowy styl do swojego czasopisma.

Fotografowie domowi, tacy jak Irving Penn, Martin Munkacsi, Richard Avedon i Louise Dahl-Wolfe, będą kształtować wygląd fotografii mody na kolejne dziesięciolecia. Richard Avedon zrewolucjonizował fotografię mody – i przedefiniował rolę fotografa mody – w epoce powojennej dzięki swoim wyobraźniom na temat współczesnej kobiety.