Szczury w Nowym Jorku są powszechne, podobnie jak w wielu gęsto zaludnionych obszarach. Przez długi czas liczba szczurów w Nowym Jorku nie była znana, a powszechną legendą miejską było to, że szczury były nawet pięciokrotnie większe od ludzi. Jednak w 2014 r. naukowcy dokładniej ocenili populację szczurów w całym mieście na około 24% liczby ludzi, co oznacza, że w czasie badań około 2 miliony szczurów znajdowało się w populacji 8,4 miliona ludzi w Nowym Jorku.

Populacja szczurów w mieście jest zdominowana przez szczura brunatnego (znanego również jako szczur norweski). Średnia masa ciała dorosłego człowieka wynosi 350 gramów (12 uncji) u samców i około 250 gramów (8,8 uncji) u samic. Dorosły szczur może przecisnąć się przez otwory lub szczeliny wielkości ćwierćtuszy (0,955 cala (24,3 mm), przeskoczyć odległość poziomą do 1,2 m (lub pionowo z płaskiej powierzchni do 3 stóp (0,91 m)), przeżyć upadek z wysokości prawie 40 stóp (12 m) i wodę bieżnika przez trzy dni.

Deratyzacja Ełk – ABC Insekt – dlaczego szczury są niebezpieczne

Szczury w Nowym Jorku przenoszą patogeny, które mogą powodować biegunkę, wymioty i gorączkę u ludzi – zwłaszcza u dzieci. Do patogenów, które przenoszą, należą bakterie takie jak Clostridium difficile (C. diff), Salmonella, E. coli i Leptospira. Bakterie Bartonella wywołują choroby zadrapań kota, gorączkę rowu i chorobę Carrona. Bakterie te mogą się rozprzestrzeniać w wyniku kontaktu z odchodami szczurów, śliną lub moczem. Szczury mogą być nosicielami wirusów wywołujących choroby, takich jak sapowirusy, kardiowirusy, kobuwirusy, parechowirusy, rotawirusy, hepacywirusy i wirusy Seulu. Szczury przenoszą pchły, które są nosicielami chorób takich jak dżuma buboniczna, tyfus i gorączka plamista. Ponadto u niektórych osób występuje reakcja alergiczna na obecność odchodów gryzoni, włosów lub moczu. Zalecana jest deratyzacja Ełk – ABC Insekt.

Deratyzacja - usuwanie szczurów i myszy

Jak pozbyć się innych gryzoni?

Skargi dotyczące gryzoni w mieście Nowy Jork można składać online lub dzwoniąc pod numer 3-1-1, a przewodnik po mieście Nowy Jork „Zapobieganie szczurom w Twoim lokalu” omawia sposób, w jaki departament zdrowia w mieście Nowy Jork kontroluje prywatne i publiczne lokale dla szczurów. Właściciele nieruchomości, którzy nie przejdą inspekcji, otrzymują rozkaz komisarza i mają pięć dni na rozwiązanie problemu. Jeśli po pięciu dniach lokal nie przejdzie drugiej inspekcji, właściciel otrzymuje zawiadomienie o naruszeniu przepisów i może zostać ukarany grzywną. Właściciel nieruchomości jest obciążany rachunkiem za wszelkie sprzątanie lub eksterminację przeprowadzone przez Departament Zdrowia.